BAŞ AĞRISI NEDİR? BAŞ AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Baş ağrısı ve nedenlerinden bahsettik.

0 27

- Reklamlar -

BAŞ AĞRISI NEDİR?

Baş ağrısı, başın belli bir bölümünde zonklayıcı ve belirgin şekilde meydana gelen rahatsızlık veren durum olarak bilinir. Baş ağrısı yavaş yavaş veya birdenbire ansızın gelerek, birkaç saat veya birkaç gün boyunca devam edebilir. Baş çevresinde ağrıya duyarlı pek çok sinir ve doku bulunur. Baş ve boyun kasları başta olmak üzere periost (kemik zarı), kulak, burun, boğaz, atardamar ve toplardamarların bir ya da birden fazlasının basıya uğraması, kasılması, gevşemesi, yer değiştirmesi gibi etkenler, ağrıya duyarlı sinirlerin etkilenmesine yol açarak baş ağrısına neden olabilir.

Baş ağrısı günümüzde insanların çoğunda altta yatan farklı sebeplerle meydana gelen yaygın bir ağrı çeşitlerinden biridir.

BAŞ AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Baş ağrısının birçok sebebi vardır en yaygın sebepleri :

  • Stres
  • Yorgunluk
  • Migren
  • Düşük kan şekeri
  • Susuzluk
  • Açlık
  • Sinüzit
  • Yüksek sese maruz kalmak
  • Göz bozuklukları

Bunların dışında yanlış ilaç kullanımı veya aşırı ilaç tüketimi, aşırı alkol kullanımı, travma ve kafa çarpması olan baş ağrısı, sinüslerin iltihaplanması, spinal baş ağrıları, anestezi sonrası baş ağrısı sebeplerden olabilir.

Baş ağrısı genelde kendiliğinden geçer fakat geçmeyen ve altta farklı bir sebep olan baş ağrıları için uzmana danışmak önemlidir. Baş ağrısı vakalarının çok büyük bir kısmını primer baş ağrısı oluşturur. Primer baş ağrılarının çoğu masumdur ve en sık gerilim tipi baş ağrısı ve migren tipi baş ağrısı görülür.
Gerilim Tipi Baş Ağrısı

En yaygın görülen bu baş ağrısı başka bir hastalığa bağlı değildir ve nedeni bilinmemektedir. Beyinde bir hasar yoktur ve nörolojik bulgular görünmez. Genellikle hafif ve orta şiddetli hissedilir. Stres, uykusuzluk vb. durumlar etkileyebilir.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Migren şiddetli ve genellikle yüzün sadece bir yarısında ortaya çıkan zonklayıcı bir baş ağrısı türüdür. Migrende baş ağrısı olmadan bulantı, görme sorunları ve sersemlik gibi belirtiler oluşur. Migren baş ağrısı ailesel geçiş gösteriyor olabilir. Kadınlar erkeklere göre migrene yaklaşık olarak 3 kat daha yatkındır. Migrende akupunktur tedavisi önerilebilir ancak uzman hekim tarafından onay almalıdır.

BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Tedavisinde hekiminiz tarafından uygun görülen ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılır. Baş ağrısının tedavisinde psikolojik terapiler ve gevşeme teknikleri de kullanılabilir. Migren tedavisindeki hedef, tetikleyici faktörleri azaltmak, sinir sistemindeki hassasiyeti ve ağrı sırasında ortaya çıkan damar ve damar çevresindeki olayları baskılamaktır. Baş ağrınızı azaltmak için yaşam rutininizi de değiştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra; soğuk uygulama, sıcak uygulama, kafa derisi üzerine baskı, karanlık ortam, kafein tüketimi, masaj da baş ağrısına iyi gelebilir.

 

İçerik: Türkiye’nin Online Dijital Platformu (edijitalturkiye.com)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası