Bitki çaylarının faydaları nelerdir? Papatya, Adaçayı, Ihlamur..

Bitki çayları hakkında bilgiler bu makalemizde yer almaktadır.

0 4

- Reklamlar -

Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki çayları özellikle kışın sıklıkla tercih edilmektedir. Dolaşım sisteminden, bağışıklık sistemine kadar pek çok etkileri bulunan bitki Çaylarını kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Bitki çayları doğru ve yeterli miktarda kullanılırsa faydalıdır. Ancak fazla kullanımı yan etkilere sebep olabilir. Aynı zamanda sürekli kullanılan ilaçlar var ise bitki çayı kullanımı konusunda mutlaka doktora başvurulmalı ve danışılmalıdır.

 

Ihlamurun Faydaları

 

Ihlamur kış aylarının vazgeçilmez bitki çaylarının başında gelmektedir. Özellikle boğaz ağrısı, öksürük, grip, nezle gibi durumlarda kullanıldığında oldukça fayda sağlamaktadır. Boğazları yumuşatır, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Nezle, grip gibi durumlarda kullanıldığında daha çabuk iyileşmeyi sağlar.

 

Ihlamur gribe iyi geldiği gibi aynı zamanda sinir sistemine de faydalıdır. Sinirleri gevşetir ve rahatlama sağlar. Uyku sorunu olanlar yatmadan bir saat önce Ihlamur içerse daha rahat ve kaliteli bir uyku çekebilir.

 

Ihlamurun bir diğer faydası ise dolaşım sistemine olan faydasıdır. Sindirimi kolaylaştırmaktadır. Sindirim sorunu olanlar düzenli olarak kullandığında fayda sağlayacaktır. Midede oluşan gaz sıkışmasında da etkili olduğu gözlemlenmiştir.

 

Ihlamuru demlerken öncelikle suyu iyice kaynatmalısınız. Ardından bir tutam ıhlamurun üstüne bir su bardağı sıcak suyu dökerek 15 dakika kadar demlenmesini bekleyerek tüketebilirsiniz. Ihlamur çağına bal ve limon ekleyerek içerseniz faydasını iki kat artırmış olursunuz.

 

Papatyanın Faydaları

Papatya bitkisinin çayını demleyerek tüketebilirsiniz. Papatya çayının birkaç dakika kaynatıp demlenmeye almak yeterli olacaktır. Papatya özellikle sinir sistemini etkileyen bir bitkidir. Stres, kaygı gibi durumlarda tüketildiğinde rahatlama sağlamaktadır.

 

Papatyanın bir diğer özelliği ise adet söktürücü özelliğidir. Geç adet olanlar, adet düzensizliği yaşayanlar papatya çayının tüketerek adet olabilirler. Ancak günde bir iki fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.

 

Adaçayının Faydaları

 

Adaçayı mucize bitkiler arasında yer almaktadır. Doğru ve yeterli kullanılması durumunda pek çok rahatsızlığa karşı etkilidir. Adaçayı bitkisinin faydalarından bazıları ise şunlardır:

 

*Depresyon, stres gibi durumlarda kullanıldığında rahatlama sağlayarak sinir sistemine etki etmektedir.

 

*Vücudumuzda bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

 

*Astım ve bronşit gibi alt solunum ve üst solunum sorunlarında etkili olduğu bilinmektedir.

 

*Beynin daha verimli çalışmasına etki eder.

 

*İdrar yolu enfeksiyonuna fayda sağladığı gibi aynı zamanda karaciğerin temizlenmesinde etkili bir bitkidir.

 

*Boğaz ağrısı durumunda kullanılırsa boğazları yumuşatır, rahatlama sağlar.

 

*Anti bakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyon ile mücadele için kullanılır.

 

Adaçayını günde bir iki bardak içerek faydalanabilirsiniz. Ancak hangi bitki olursa olsun ister yetişkin ister çocuklar için kullanımı konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır. İlaçla beraber kullanımı içinde yine hekime danışmakta fayda vardır

 

İçerik: https://www.edijitalturkiye.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası