Kredi Kartı Limiti Düşürmek – Nasıl Yapılır ?

0 56

- Reklamlar -

Kredi Kartı Limiti Düşürmek

Kredi kartları, günlük hayatımızda ve özellikle ödemelerimizde yoğun bir şekilde kullandığımız banka uygulamalarından birisi. Artık günümüzde neredeyse tüm alışverişlerimiz kredi kartları ile taksitli ya da peşin şeklinde sorunsuzca yapılmakta. Ancak bazı durumlarda kredi kartı limiti aşılıyor ve bu aşım da daha sonrasında ödeme güçlüklerini beraberinde getiriyor. Bu durumda doğal olarak kredi kartı limiti düşürmek isteyebilir ya da tamamen iptal etmeyi düşünebilirsiniz. Ancak tamamen iptal etmek istemeyen kişiler, kart limitlerini bütçelerine göre düzenlemek için limit düşürme yöntemlerine başvuruyor. Bu durumda siz de kart limitinizi düşürmek için alttaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Banka şubelerinden limit düşürme
  • İnternet bankacılığı ya da mobil uygulamadan limit düşürme
  • Çağrı merkezi (Telefon bankacılığı) ile limit değişiklik talebi

kredi kartı limit düşürme

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitinizi değiştirmek, düşürmek ya da daha yüksek bir limit başvurusu yapmak istiyorsanız bunun için üstteki listede verdiğimiz seçenekleri uygulayabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere en kolay yöntem bankaların internet bankacılığı ya da mobil uygulamalarını kullanmak. Ancak bazı bankalar kredi kartı limiti düşürme işlemleri için internet bankacılığından bunu yapmanıza izin vermiyor.

 

Durum böyle olunca da şubelerden veya telefon bankacılığından limit değişiklik talebi oluşturmanız gerekiyor. Bunu yapmak için ilk etapta güncel limitinizi sorgulayabilir, limit değişiklik geçmişinizi de internet bankacılığından öğrenebilirsiniz. Eğer limit düşürme işlemini internet bankacılığından yapmak istiyorsanız da dilerseniz “Başvurularım” ve “Limit Değişiklik Taleplerim” menülerini kontrol edebilirsiniz. Bu menülerde limit başvurusu bölümünden talep edilen yeni limit bilgisi girilmelidir.

kart limiti düşürme
kart limiti düşürme

Çağrı Merkezinden Kart Limiti Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı limiti düşürme değişiklik işlemleri aslında sandığınız kadar zor değil. Limit yükseltirken banka kredi notunuza ve aylık gelirinize bakacağı için değerlendirme süreci uzun olabilir. Hatta yeni başvuracağınız limitin onaylanması konusunda herhangi bir garanti de yoktur. Fakat limitinizi düşürmek istediğinizde banka bu talebinizi kısa süre içinde yerine getirecektir.

Elbette müşteri kaybetmek istemeyecekleri için size avantajlı teklifler sunabilirler. Eğer limitinizi düşürme hususunda kararlıysanız, çağrı merkezi yetkilisine ısrarcı olmanız gerekiyor. Bu sayede limit değişiklik talebiniz anında kartınıza yansıyacak ve yeni limitinizi kullanmaya başlayacaksınız.

k.k limit düşürme
k.k limit düşürme

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirleniyor?

Kredi kartı limitleri aylık geliriniz ve kredi notunuza göre belirleniyor. Aylık geliriniz düşük ise, bu gelirin belirli bir kısmı için kredi kartı limiti talep edebiliyorsunuz. Aylık gelirinizin çok üzerinde olan kredi kartı limitine başvurmak hem banka açısından, hem de sizin yaşayacağınız ödeme zorlukları açısından pek tavsiye ettiğimiz bir durum değildir. Banka size gelirinizden fazla kredi kartı sunabiliyorsa bunu reddetmeli veya Kredi kartı limiti düşürme işlemini yaparak ödeme gücünüzün çok üzerine çıkmamalısınız.

Aynı zamanda limit başvuruları da kredi notunuza göre değerlendiriliyor. Bankalarda bir yasal takip ya da icralık borç durumu söz konusu ise, geliriniz her ne kadar yüksek olursa olsun kart başvurunuz reddedilebilir. Bu duruma etki edecek bir diğer durum ise ödemelerin geç yapılmasıdır. Ödemeler geç yapıldığı zaman kredi notu da belirli düzeyde düşüş gösterir. Böylece hem bankalardan kredi kartı, hem de kredi çekmenize engel olan bir durum ortaya çıkar.

k.k limit
k.k limit
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası