Lavanta Yağı Ne İçin Kullanılır? Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda Lavanta yağından ve faydalarından bahsettik.

0 23

- Reklamlar -

Lavanta Yağı Ne İçin Kullanılır? Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Lavanta tarihi çok eskilere dayanan bitkiler arasındadır. Persler , romalılar ve antik yunanlılar lavanta yağını hoş kokusundan dolayı banyolarında ve kıyafetlerinde kullanırlarmış. Hatta eski mısırlılar tarafından mumyalama işleminde kullanıldığı bile söylenir. Günümüzde ise kozmetik sektöründe özellikle de parfüm endüstrisinde katkı maddesi olarak tercih edilmektedir.

 

Lavanta 20 ‘ ye yakın türü olan bir bitki olup Akdeniz ikliminde yetişmektedir. Ülkemizde de lavantanın birkaç türü yetişmektedir. Kokusunu mavi renkteki çiçeklerine ve çiçeklerinin üzerindeki küçük tüylere borçludur. Lavanta, yaz aylarında açan yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Temmuz ayının sonunda daha tomurcuk haldeyken toplanıp kurutulur daha sonra kuruyan lavantaların damıtılmasıyla da lavanta yağı elde edilir.

 

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Çeşitli solunum bozuklukları için kullanılır.

Boğaz ağrıları , solunum yolu enfeksiyonları , sinüzit , astım , bronşit, grip , soğuk algınlığı ve farenjit gibi solunum yolu hastalıklarını rahatlatır. Lavanta yağını sırtınıza ve boynunuzdan göğsünüze doğru uygulamak ya da buharlı suya karıştırılıp nefes alma yoluyla içinize çekmek bu hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

Rahat bir uyku uyumaya yardımcıdır.

Geceleri uyuyamıyor ya da sık sık uyanıyorsanız , saatlerce uyumanıza rağmen yorgun uyanıyorsanız lavanta yağı kullanarak bu problemlere elveda diyebilirsiniz. Lavanta yağının insanı sakinleştirdiği ve uyku kalitesini %60 oranında arttırdığı tespit edilmiştir. Uyumadan önce yastığınıza 2-3 damla lavanta yağı damlatmak güzel bir uyku için yeterli olacaktır.

 

Cilt problemlerini giderir.

Lavanta yağının cilt için yararlı olduğu asıl nokta yanıkları , güneş lekelerini ve kesik izlerini geçirmek için kullanılmasıdır. Ayrıca yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı olur enfeksiyonu önler. Ciltteki akne , siyah nokta problemlerini de bir nebze olsun rahatlatmada kullanılabilir. Cildi doğal parlaklığına kavuşturur.

 

Kalp ve damar rahatsızlıkları için kullanılır.

Lavanta çayı kan basıncını düşürerek kalbi rahatlatır. Aynı zamanda kolesterolün çok fazla yükselmesini ve kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp ve damar sağlımızı korur. Kalp krizi riski olan kişilerin lavanta çayı tüketmesinde fayda vardır. Lavanta çayı vücutta strese neden olan hormonların salgılanmasını önleyerek sakinleşmeyi ve rahatlamayı sağlar.

 

Sindirim sistemini çalıştırır.

Lavanta yağı sindirim sistemini düzenler ve sindirim sistemi hastalıklarını önler. Kabızlık , ishal , hazımsızlık , kusma gibi sindirim problemleriyle başa çıkmakta etkilidir. Sizin de böyle problemleriniz varsa günlük 1 yemek kaşığı lavanta yağı tüketerek kurtulmak mümkün.

 

Ağrıları azaltır.

Lavanta yağının faydalarından biri de arı sokmalarında ve sinek ısırıklarında acıyı hafifleterek en aza indirmesidir. Romatizma ve migren ağrılarını da geçirmekte etkilidir.

 

Saç bakımında kullanılır.

Lavanta yağı saçı kökten uca besleyerek saç dökülmelerini engeller. Saç derisi de sık görülen egzama , kepek gibi hastalıkların oluşumunu saç derisini nemlendirerek önler. Saçların kabarmaması ve parlaklık kazanması için kullanılabilir.

İçerik: https://www.edijitalturkiye.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası