Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

0 144

- Reklamlar -

Bu hizmeti kullanarak, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinizi sorgulayabilir, barkodlu ikametgah belgesi oluşturabilirsiniz.

Dijital Türkiye (E-Devlet) üzerinden vatandaşlar yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgelerini alabilirler.

Şimdi sizlere Dijital Türkiye (E-Devlet) üzerinden Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama hizmetini aşamalar halinde anlatacağız.

1. Aşama:

Öncelikle Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama kısmından giriş yapmak için Tıklayın!

2. Aşama:

“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basıyoruz.

3. Aşama:

Dijital Türkiye (E-Devlet) Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi kısmından T.C. Kimlik No ve Dijital Türkiye (E-Devlet) Şifremizi yazarak Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama kısmına girmiş oluyoruz.

4. Aşama:

Karşımıza çıkan kısımda uyarı ekranı ile karşılaşıyoruz. Aşağıda ki bilgilendirme detaylarını okuyup “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” kısmını işaretleyerek Devam Et butonuna basıyoruz.

Bu kısımda aşağıda ki gibi bilgilendirme alanı mevcuttur.

  • Bir takvim günü içerisinde en fazla 1 (bir) adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  • Oluşturulan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin Kullanım” alanının seçiminde ve amaca göre düzenlenmesi gerekli alanların veri girişinde dikkatli olmalısınız.
  • Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  • Oluşturduğunuz “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres” Belgesi sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise kendinize en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne veya Alo199 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Çağrı Merkezine başvurunuz.
  • Oluşturulan “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres” Belgesi geçerlilik süresi buyunca evrak olarak doğrulanabilecektir. Geçerlilik süresi dolan “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres” Belgeleri sistemlerimizden silinecektir.

5. Aşama:

Belgenin Kimin için Alınacağı kısmından Kendimiz veya Eş / Çocuk seçeneklerinden istediğimiz seçebiliyoruz.

Eş / Çocuk seçeneğini seçtiğimizde Eşe / Çocuğa ait T.C. Kimlik Numarasını girmemiz istenecektir.

Kendisi seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Bu kısımda aşağıda ki gibi bilgilendirme alanı mevcuttur.

  • Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi’ni (ikametgah) kendiniz ve sizinle aynı konutta ikamet eden eşiniz ve henüz ergin olmayan çocuklarınız için de alabilirsiniz. Bu kişiler haricinde olanlar için belge üretilmemektedir.

6. Aşama:

Yerleşim Yeri (İkametgah) belgesi alacak kişinin bilgileri karşımıza çıkıyor. Üst kısımda Belge Üretilecek Kimlik Numarası yer almaktadır.

Sorgulamaya Esas Bilgileriniz kısmında Adı, Soyadı, Baba Adı, Anne Adı, Doğum Tarihi, Doğum Yeri, Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl ve Nüfusa Kayıtlı Olduğu İlçe bilgileri yer almaktadır.

Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama Formu kısmında bizden Belgenin Neden Verileceği seçeneğini seçmemiz isteniyor. Bu kısımda seçenekler arasında Kuruma İbraz, Kurum Talebi ve Kişi Talebi seçenekleri yer alıyor.

Kişi Talebi seçeneğini seçerek Sorgula diyoruz. Yerleşim Yeri (İkametgah) belgemiz hazırlanmış oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası